Co zrobić, kiedy ręczniki nie chłoną wody?

Co zrobić, kiedy ręcznik nie chłonie wody? Nowe ręczniki bardzo często mają tę przykrą przypadłość, że wycieranie się nimi nie jest zbyt skuteczne. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego ręczniki nie wycierają?

Ręcznik, którego dotykamy na sklepowej wystawie kusi miękkością i puszystością — dlatego go kupujemy. Jednak w domu może okazać się, że te mięciutkie włókna nieszczególnie dobrze radzą sobie z wycieraniem mokrego ciała. Czasem myślimy, że to wina ich jakości — to nie zawsze prawda. Producenci często powlekają ręczniki specjalnymi substancjami, które sprawiają, że są one naprawdę puszyste, ale niestety mniej chłonne. O ile w przypadku większości tekstyliów używanych w domach, im bardziej zużyte i częściej prane coś jest, tym gorsza jest tego jakość, o tyle w przypadku ręczników czasem dopiero wielokrotne pranie może sprawić, że ręcznik bawełniany będzie spełniał swoją funkcję. Problemem może być też nieprawidłowy proces prania ręczników. Dodawanie do nich środków zmiękczających (płynów) oraz zbyt dużej ilości proszków do prania sprawia, że ręcznik frotte nie jest w stanie pozbyć się wszelkich substancji powlekających jego włókna.

Jak odzyskać higroskopijne właściwości ręcznika?

Jeśli Twoje nowe ręczniki nie chłoną wody, musisz uzbroić się w cierpliwość i poddać je kilkukrotnemu procesowi prania. Warto też, jeśli masz suszarkę bębnową, wysuszyć je w niej. Dzięki temu pozbędziesz się też pylących włókien, które mogą pozostawiać ślady na mokrej skórze. Ręcznik frotte wykonany z mikrofibry będzie fantastycznie wchłaniał wodę, podobnie jak 100% bawełniany ręcznik, jeśli tylko przed pierwszym użyciem zastosuje się prosty trick. Warto wyprać swoje nowe ręczniki przynajmniej dwukrotnie (oraz wysuszyć bębnowo, jeśli jest taka możliwość), ale — co ważne — bez użycia jakichkolwiek detergentów. Można zrobić to w wyższej temperaturze, o ile pozwala na to metka z informacją o tym, jak prać dany wyrób. Brak detergentów jest szczególnie ważny. Ręczniki w procesie produkcji są poddawane nasączaniu różnymi substancjami, które przypominają w działaniu wosk — ograniczają chłonność włókien. Ma to swoje uzasadnienie — ręcznik, który trafia do sprzedaży, nie chłonie dzięki temu nie tylko wilgoci z otoczenia, ale również zapachów, pozostaje zatem pachnący i puszysty. Aby się pozbyć tych środków chemicznych, należy dobrze uprać ręcznik, pozwalając im wydostać się z włókien, zamiast dokładać do nich kolejne środki zmiękczające, które utrudniają proces porządnego oczyszczenia ręcznika. Ta prosta metoda zaoszczędziła nerwów niejednej pani i niejednemu panu domu!