Jak dbać o ręczniki?

Chyba każdy z nas zna uczucie rozczarowania, kiedy po ciężkim dniu w pracy, wychodząc z wanny, chwyta za ręcznik i…okazuje się on szorstki do bólu bądź, co gorsza, nieprzyjemnie pachnie! Aby uniknąć takich sytuacji, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej higieny ręczników. Jak często prać ręcznik oraz jak to robić, by długo był puszysty oraz dobrze chłonął wodę?

Częstotliwość prania ręczników

Niezależnie od rodzaju ręcznika (chociaż uważamy, że polskie ręczniki są najlepsze), musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację.

Pranie ręczników po każdym użyciu nie jest koniecznością. Optymalna ilość użycia ręcznika to około 3 razy. Pranie z taką częstotliwością pozwoli uniknąć brzydkiego zapachu oraz rozwijania się niebezpiecznych dla naszej skóry bakterii.

Przystępując do prania ręczników, warto skorzystać z instrukcji wskazanych na metce, np. producent ręczników Faro jasno wskazuje temperaturę oraz ilość obrotów, na jaką powinniśmy nastawić naszą pralkę.

Najczęściej spotykanym sposobem na to, by pozbyć się bakterii, jest pranie ręczników w temperaturze ok. 60 stopni.

Co zrobić by ręczniki zachowały swoją puszystość po praniu? Warto przed suszeniem pożądanie strzepnąć ręcznik, co pomoże zachować na dłużej ich miękkość. Niezwykle ważne jest również to, aby po skończonym praniu niemalże natychmiast wyciągnąć je z pralki. Ręczniki spędzone kilka minut w pralce mogą nieprzyjemnie pachnieć oraz może zacząć rozwijać się w nich pleśń, dlatego też po skończonym praniu należy rozwiesić je swobodnie na suszarce.

W sytuacji, kiedy masz w swoim domu suszarkę mechaniczną, warto do ich suszenia użyć specjalnych piłeczek, które mają za zadanie poprawić cyrkulację powietrza podczas suszenia.

Miejsce do suszenia

Istotne w higienie ręczników jest także miejsce do ich suszenia. Wielokrotnie można spotkać się z sytuacją, kiedy chcąc oszczędzić miejsca na suszarce, nakładamy ręcznik jeden na drugim. Bez wątpienia jest to jeden z najgorszych pomysłów. Nie dość, że ręczniki nie wyschną całkowicie, to spowodowana tym wilgoć może doprowadzić do rozwoju bakterii. Nie należy rozwieszać ręczników bezpośrednio na kaloryferze, gdyż źle wpływa to nie tylko na ich materiał, ale również na ogrzewanie naszego mieszkania, ponieważ osłonięte kaloryfery zużywają dużo więcej ciepła systemowego.

Przechowywanie ręczników

Przechowywanie ręczników to również istotna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę. Najważniejsze jest to, aby chować do szafy tylko i wyłącznie suche ręczniki. Wystarczy jeden niedosuszony ręcznik, aby wszystkie z nich przeszły nieprzyjemnym zapachem.

Podsumowując, aby ręczniki były puszyste i pachnące należy zwrócić szczególną uwagę na: