Jak prać ręczniki, koce i pościele?
Sposób prania dużych tekstyliów wcale nie jest tak oczywisty. Przede wszystkim różne materiały potrzebują różnych temperatur, detergentów piorących i warunków suszenia. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo wyprać pościele, ręczniki oraz koce.
Pranie pościeli

Pościel jest największym z omawianych tutaj tekstyliów i jednocześnie najbardziej eksploatowanym. Codziennie spędzamy w niej od sześciu do dziesięciu godzin i naturalnie się pocimy, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe pranie pościeli. Do potu dochodzą kurz i roztocza, tworzy się zatem ideale środowisko dla grzybów i bakterii, które mogą powodować alergie lub choroby skóry i układu oddechowego.
Nowojorscy naukowcy przebadali niebezpieczne mikroorganizmy mieszkające w pościeli i doszli do wniosku, że ten rodzaj tekstyliów należy prać raz w tygodniu – dzięki temu unikniemy niebezpiecznych chorób.
Jak zatem prać pościel? W zależności od materiału, z którego są poszwy, temperatura prania jest nieco inna. Bawełniane pierzemy w 60 stopniach. Jest to optymalna temperatura, w której giną roztocza. Tak samo postępujemy z pościelami lnianymi i z kory.
Delikatne tkaniny, czyli np. satyna lub flanela niestety zniszczą się w takich warunkach, dlatego te pierzemy w 40 stopniach. Ponadto warto zawsze wyprasować pościel, i to nie po to, aby dobrze wyglądała – żelazko także zabija szkodliwe mikroorganizmy!
Do prania używaj proszku lub żelu i zawsze dodawaj płyn do płukania. Dzięki temu pościel będzie miękka i dłużej zachowa świeżość.
Pranie ręczników
Ręczniki to kolejne często użytkowane tekstylia. W ich przypadku dochodzi jeszcze woda. Mogłoby się wydawać, że skoro wycieramy czyste ciało, to i ręcznik powinien być czysty. Niestety tak nie jest. Materiał zbiera nie tylko wodę, ale również działa jak peeling i w efekcie pozostają na nim resztki naskórka. Znowu – tworzy się doskonałe siedlisko dla rozwoju niechcianych bakterii.
Pranie ręczników, podobnie jak pościeli, powinno odbywać się w pralce ustawionej na 60 stopni. Tyczy się to większości materiałów. Wyjątek stanowią mikrofibra i tzw. ręczniki sportowe, które lepiej jest prać w niżej temperaturze, tj. 40 stopni. Ręczniki pierzemy najczęściej – co trzy dni.
Aby materiał zachował swoją grubość i miękkość, wybieraj delikatne płyny lub żele i stosuj płyn do płukania. Ponieważ te środki nie są tak silne jak standardowe proszki, bardzo brudne ręczniki można najpierw namoczyć w zimnej wodzie, przez około 20 minut.
Pranie koców
W przypadku koców sprawa wygląda nieco inaczej. Nie są one tak eksploatowane, jak wcześniej wspomniane tekstylia, dlatego można je prać znacznie rzadziej, najlepiej raz w miesiącu. Koce zbierają kurz i często powstają na nich plamy z jedzenia czy picia lub w przypadku dziecięcych kocyków, farb, kredek itp.
W zależności od materiału, z którego zrobiony jest koc, należy go prać ręcznie lub w pralce. Zawsze do koca dołączona jest metka z informacją, w jaki sposób to robić. Maksymalna bezpieczna temperatura prania tego rodzaju tekstyliów to 40 stopni. Dobrze jest wybrać program przeznaczony do delikatnych tkanin, aby nie uszkodzić materiału. Dodatkowo ustawienie wirowania do 400 obrotów na minutę, pozwoli zachować kształt koca na dłużej – włókna nie będą się nadmiernie rozciągały.
Pranie koców powinno odbywać się w płynie albo żelu do prania. Standardowo, warto dodać płyn do płukania. Proszki mogą być zbyt agresywne dla wełny, czy polaru. Ewentualne plamy dobrze jest wcześniej posmarować specjalnym środkiem do odplamiania lub dodać do prania proszek usuwający nieestetyczne zabrudzenia.
