Jak prawidłowo prać i dbać o pościel?

Temat wydaje się być oczywisty i nieskomplikowany, ale wiele zależy od naszego podejścia do sprawy. Skarbnicę wiedzy stanowią metki, które mówią o temperaturze i sposobie prania oraz prasowania. Czy dzięki nim nasza pościel zachowa swoją jakość na długo? Może wystarczy wietrzyć ją od czasu do czasu na mrozie?

Po pierwsze – temperatura prania

Różnorodność gatunków materiałów, z których produkuje się pościel, jest jak wiadomo duża. Czy to, jaka jest ma dla użytkowników jakieś znaczenie? Ma, choćby ze względu na wybór temperatury prania. Inaczej pierzemy pościel z bawełny, inaczej z jedwabiu. Aby zachować na długo jej jakość, warto wiedzieć, jak prać pościel. Na szczęście, podpowiedzią są dla nas metki, których absolutnie nie należy się pozbywać zaraz po zakupie. Zakres temperatury prania pościeli wynosi 30-90℃. Najniższych temperatur wymagają tekstylia z jedwabiu i mikrofibry. Nie zapomnij też, aby nie przeładować pralki. Czy wiesz, że pościel satynową można prać w 60 stopniach Celsjusza?

Jak dbać o pościel?

Jeśli wiemy już, jakiej temperatury prania użyć, trzeba pamiętać jeszcze o czymś. Intensywne użytkowanie pościeli powoduje, że dość szybko staje się ona nieświeża. Aby pozbyć się roztoczy kurzu i pozostałych mikroorganizmów należy prać pościele co tydzień (według amerykańskich naukowców). Niezależnie od tego, czy jest to pościel licencyjna dla dzieci, czy np. pościel z modalu w sypialni dorosłych, procedura zawsze jest taka sama. Celem jest po prostu zachowanie świeżości i względnej czystości. Oczywiście to zależy od nas samych, czy preferujemy sterylność w sypialni. Nie każdy lubi intensywne zapachy środków do prania, czy płukania tkanin. Wtedy alternatywę stanowią preparaty ekologiczne, które nie drażnią intensywnością zapachów. Dlatego nie kierujmy się sztywnymi zasadami w kwestii higieny naszej pościeli.  

Czy pościel należy prasować?

Oczywiście zależy to od naszych osobistych uwarunkowań estetycznych. Rynek oferuje wiele gatunków pościeli, które nie wymagają prasowania. Są to pościele z satyny bawełnianej czy kory. Informację na ten temat znajdziemy również na metce pościeli. Jeśli z jakichś powodów nie zachowałeś metki po zakupie, wówczas możesz sprawdzić na rzetelnej stronie internetowej informacje, które podaje np. producent pościeli Faro. Mówi się, że prasowanie zabija roztocza i inne mikroorganizmy, dzięki czemu materiał na dłużej pozostanie czysty. Prasowanie pościeli ma swoje logiczne uzasadnienie szczególnie w przypadku niemowlaków. Dobrym sposobem na uniknięcie prasowania jest wieszanie pościeli tuż po wyjęciu jej z pralki i wieszanie w pionie.