Jak przechowywać pościel?
Jak przechowywać pościel? Teoretycznie nie jest to trudne, jednak pewne błędy mogą znacznie wpłynąć na stan poszewek i prześcieradeł. Co więcej, złe składowanie tekstyliów do sypialni może również obniżać jakość snu. Przysłowie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” nabiera zatem zupełnie nowego znaczenia. Co zrobić, by komplety pościeli były zawsze czyste i zapewniały komfortowy sen? Oto kilka wskazówek.
Jak dbać o pościel, której aktualnie używasz?
O pościel należy dbać nie tylko w momencie prania, prasowania, czy przechowywania. Warto także skupić się na aktualnie używanym komplecie. Wiele osób zostawia kołdry i poduszki na łóżku bez żadnego przykrycia. Jest to duży błąd, ponieważ w ten sposób tkanina narażona jest na zbieranie kurzu. Na jej powierzchni rozwijają się roztocza, które mogą powodować poważne alergie oddechowe i skórne.
Gdzie zatem schować pościel, jeśli nie chcesz, by stała się siedliskiem bakterii i roztoczy? Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie pościeli w specjalnych wysuwanych skrzyniach wmontowanych w łóżka. Pamiętaj przy tym, regularnie sprzątać taki schowek. Wystarczy, że podczas cotygodniowego odkurzania pozbędziesz się kurzu. Jeśli Twój mebel nie ma pojemnika, nie zostawiaj pościeli swobodnie na łóżku. Rozłóż ją i przykryj ją narzutą, by nie zbierała kurzu. Wybieraj kapy minimalnie większe niż materac, by bardzo dokładnie zabezpieczyć kołdrę i poduszki przed ewentualnymi zabrudzeniami.
Gdzie trzymać pościel zapasową?
Oczywiście nikt nie ma tylko jednej poszwy na kołdrę lub poduszkę. Co zrobić z dodatkowymi kompletami, gdzie trzymać pościel zapasową? Opcji jest sporo: komoda, półka, szuflada. Możesz także wybrać przechowywanie pościeli w szafie. Istotną rolę odgrywa w tym wypadku wielkość wybranego miejsca.
Jak układać pościel w szafie? Pościel nie może być złożona w małą kostkę i zamknięta w małej przestrzeni. Będzie się wtedy bardzo gniotła. Co więcej, można ją uszkodzić. Musisz zatem zadbać o to, by miała sporo miejsca. Nie zwijaj tkanin w niechlujną kulkę, tylko ją poprawnie złóż. I ponownie warto zadbać o czystość przestrzeni do przechowywania. Regularnie odkurzaj półki. Możesz także użyć specjalnych odświeżaczy do szaf. Dzięki temu Twoja pościel będzie świeża i pachnąca. To wszystko pomoże Ci zachować ją w perfekcyjnym stanie.
Pojemniki na pościel
Niestety nie każdy ma szafę na pościel. Z reguły zwyczajnie nie mamy miejsca, na to, by odpowiednio zadbać o poszewki. Dlatego w sklepach można kupić specjalne pojemniki na pościel. Możesz je trzymać pod łóżkiem lub na szafie. Producenci oferują różne pudła, np. z plastiku, tkanin, tektury, wikliny. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pamiętaj, by był zamykany. Warto także wybrać pudełka z otworami wentylacyjnymi. Dzięki temu pościel zachować świeżość.

Przechowywanie pościeli w workach próżniowych
Najlepsze rozwiązanie to worki próżniowe na pościel lub specjalne pokrowce. Wykorzystując ten sposób, masz całkowitą pewność, że Twoja pościel nie ma dostępu do kurzu, roztoczy, czy bakterii. Co więcej, zyskujesz sporo miejsca w szafie, a to jest bardzo ważne szczególnie w mieszkaniach o małej powierzchni.
Jak przechowywać pościel – podsumowanie
Przechowywanie pościeli ma realny wpływ na jej stan, a także na jakość snu. Dobre nawyki sprawiają, że możesz położyć się do łóżka, czując świeżość nie tylko w pierwszym dniu po zmianie poszewek. Pamiętaj, że producent pościeli zawsze na opakowaniu pisze zalecenia dotyczące prania, prasowania, a często także magazynowania tekstyliów. Niezwykle ważne okazuje się zachowanie czystości w miejscu, gdzie pościel będzie składowana. Dlatego pamiętaj, by regularnie je czyścić.