Jak przywrócić puszystość i miękkość ręcznikom?

Miękki i puszysty ręcznik dobrze chłonie wodę. Jest także przyjemny dla skóry, dlatego miło się nim otulić po kąpieli lub prysznicu. Niestety niewłaściwa pielęgnacja oraz upływ czasu sprawiają, że tkanina staje się zbita i szorstka. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, aby przywrócić dawną miękkość ręcznikom.

Miękkie ręczniki, a sposób ich prania

Pranie przywraca ręcznikom świeżość i puszystość, jeśli tylko odpowiednio je wykonamy. Dlatego też robiąc pranie należy stosować detergenty zgodnie z instrukcją producenta. Trzeba pamiętać o tym, że zbyt duża ilość proszku lub żelu do prania wnika we włókna tkaniny. W efekcie ręczniki stają się sztywne i szorstkie. Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie? Warto pamiętać, aby bęben pralki nie był zbyt mocno przepełniony. Zbyt duża ilość prania w bębnie sprawia, że ręczniki nie wypiorą się dokładnie. Również w tym przypadku detergent będzie trudno wypłukać. Ręczniki powinny być prane osobno. Najlepiej też, gdy wypełniają maksymalnie dwie trzecie wsadu bębna pralki. Miękkie ręczniki uzyskamy także, gdy zadbamy o odpowiednią temperaturę prania. Zbyt niska temperatura może sprawić, że nie dopiorą się one właściwie. Natomiast zbyt wysoka temperatura spowoduje, że włókna ulegną zniszczeniu i ręczniki stracą pożądaną puszystość. Optymalna temperatura w tym przypadku wynosi 40 – 60 st. C. Wyprane ręczniki przed rozwieszeniem warto strzepnąć, aby rozluźnić włókna. Następnie można je starannie rozwiesić, aby swobodnie schły.

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie?

O ręczniki frotte i pozostałe należy dbać codziennie. Po każdym użyciu, zwłaszcza po kąpieli lub prysznicu, trzeba je rozwiesić w celu zapewnienia możliwości odpowiedniego wyschnięcia. Warto także pamiętać o regularnym praniu, ponieważ w trakcie wycierania ciała na ręczniku osadza się martwy naskórek. Zbyt rzadkie pranie i panująca w łazience wilgoć sprawia, że ręczniki mogą zacząć brzydko pachnieć. Sprzyja to również rozwojowi bakterii.

W czasie prania ręczników zaleca się zrezygnować z płynu do płukania, który może niekorzystnie wpływać na ich strukturę. Szczególnie szkodliwy jest nadmiar tego płynu. Poprzez osadzanie się na włóknach tkaniny, ręczniki stają się sztywne oraz zmniejsza się ich chłonność. Dodatkowo zbita tkanina dłużej schnie. W efekcie ręczniki są nieprzyjemne w dotyku i tracą puszystość.

Zatem, jak przywrócić miękkość ręcznikom? Nawet bardzo naturalny płyn do płukania warto zastąpić octem, który w tym przypadku sprawdzi się doskonale. Nastawiając pranie z ręcznikami wskazane jest wykorzystać szklankę octu, którą należy wlać do szufladki na proszek. Natomiast w miejsce przeznaczone na płyn do płukania wsypuje się pół szklanki sody oczyszczonej. Wspomniany ocet skutecznie zmiękcza włókna tkaniny, jednocześnie wypłukuje osad z ręczników. Soda oczyszczona przywraca ręcznikom dawną puszystość. Zabieg ten można powtarzać regularnie, na przykład co trzecie pranie. Dzięki temu można przedłużyć trwałość i miękkość ręczników.

Miękki ręcznik to komfort i przyjemność

Pragnąc mieć miękki ręcznik można również skorzystać ze sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest wieszanie ręczników na zewnątrz nawet w chłodne dni. W przypadku niskiej temperatury tkaniny dłużej schną, jednak stają się znacznie bardziej miękkie i puszyste. Dlatego posiadając taką możliwość zaleca się skorzystać z tego rozwiązania. Nowoczesną alternatywą jest wykorzystanie suszarki bębnowej, która przyspiesza proces schnięcia tkanin. Sprawia ona także, że ręczniki są bardzo przyjemne dla skóry. Dlatego też ręczniki dla dzieci, ale i osób dorosłych warto wysuszyć właśnie w ten sposób.