Jak sprawić, aby ręczniki i pościel ładnie pachniały?

Ładny zapach w domu wynika nie tylko ze stosowania odpowiedniej chemii do czyszczenia podłóg i mebli lub od korzystania ze środków zapachowych rozpylanych w powietrzu. Czasami najpiękniejsza woń, z którą kojarzymy nasz dom „siedzi” w tkaninach, których używamy na co dzień: w kocach, ręcznikach i pościeli. Jak sprawić, aby miały zawsze świeży i intensywny zapach?

Jak dbać o ręczniki i pościel, aby ładnie pachniały?

Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednie pranie i suszenie tkanin. Istotne jest również to, jak je przechowujemy w trakcie, gdy nie są używane oraz to, jakie warunki panują w mieszkaniu (poziom wilgotności i wentylacja). Mimo że ręczniki frotte potraktujemy nieco inaczej niż takie tkaniny jak pościel bawełniana, to jednak istnieje kilka podstawowych i niezmiennych zasad, którymi należy się kierować, aby uzyskać przyjemny zapach naszych rzeczy.

Profesjonalne środki do prania i płukania kluczem do sukcesu

Po pierwsze, dobrze dobierzmy środek do prania. Powinien być to proszek lub kapsułki oraz płyn do płukania tkanin pochodzące od dobrego producenta. Takie, których efekt działania nie znika już po dwóch dniach. Najczęściej dobra jakość idzie tutaj w parze z wyższą ceną za produkty. Nie warto tutaj iść na ustępstwa i oszczędzać, bo zniweczymy wszystkie nasze wysiłki na drodze do uzyskania świeżych pościeli i ręczników.

Pierz w wysokich temperaturach

Kolejna kwestia to temperatura prania. Aby usunąć roztocza (oraz nich odchody, które są bardziej szkodliwe niż same stworzenia), należy wyprać pościel i ręczniki w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Szczególnie warto to robić, gdy pierzemy pościel dla dziecka. Jeśli ręczniki i pościele są wykonane z delikatnego materiału, warto użyć środka dezynfekującego i prać rzeczy w temperaturze 40 stopni. Nigdy jednak nie niższej. Ustawiając pranie z ręcznikami i pościelą, koniecznie wybierajmy nieco inny program niż w przypadku, gdy pierzemy ubrania. Ręczniki i pościel powinny być w programie z parą. Powinny być mocno odwirowane z wody, a wcześniej porządnie namoczone.

Unikaj wilgoci

Unikanie wilgoci powinno w zasadzie znaleźć się na początku każdego zestawienia w poradnikach o tym, jak dbać o pościel i ręczniki, aby ładnie pachniały. Zdecydowanie, wilgoć tkaninom nie służy. Z tego powodu, należy bezwzględnie rozwieszać ręcznik na wieszaku lub na kaloryferze zawsze po tym, jak do użyjemy i zamoczymy. Należy również prać nasze ręczniki i pościele wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest jak najwyższa, a pogoda wietrzna. Głównym punktem jest tutaj dbanie o to, aby pościel i ręczniki mogły wyschnąć jak najszybciej. Dużym błędem jest pozostawianie mokrego skulkowanego ręcznika w wilgotnej, niewietrzonej po kąpieli łazience w kącie. Jest to istotne zarówno jeśli chodzi o duże ręczniki kąpielowe, jak i małe ręczniki kuchenne, czy też gdy w grę wchodzi pościel bawełniana, która idealnie chłonie wilgoć.

Odpowiednie suszenie

Po tym jak ręcznik lub pościel zostanie wyprana, należy opróżnić bęben pralki i wywiesić rzeczy na suszarce w taki sposób, aby powietrze miało dostęp do każdej strony suszonego prania. Nie należy tego typu przedmiotów kłaść do suszenia, muszą wisieć, a najlepiej: powiewać na wietrze.